Esenkent 'in İnternet Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Esenkent referanduma gidiyor! (Akşam Gazetesi)

Aşağa gitmek

Esenkent referanduma gidiyor! (Akşam Gazetesi) Empty Esenkent referanduma gidiyor! (Akşam Gazetesi)

Mesaj tarafından MuratUmar 12/12/2007, 00:19

Esenkent , ülkemizde başarı ile bitmiş ilk toplu konut projelerinden birisidir.

Dr. Gürbüz Çapan , Esenyurt Belediye Başkanı olduğu yıllarda böygeyi gecekondulaşmaktan kurtarmak ve modern bir kent yaratmak amacıyla Esenkent , Boğazköy Toplu Konut projelerini hayata geçirmiştir.

Bu projelerinin yanına yaptırılan Doğalgaz Elektrik Sanralı’ndan elde edilen kızgın buharın ısısı düşürülerek, Esenkent ’in toplu ısınması da projenin bir bölümü olarak sağlamıştır. Esenkent bu özelliği ile ülkemizde doğalgaz santralından ısınan tek kenttir. Ayrıca kentte hava sirkülasyonunun olması için, her bloktan birer daire yeri feda edilerek, minik tüneller oluşturulmuş. Bu özelliği ile de ülkemizde tek olmasından dolayı, kentleşme konusunda ülkemizde Habitat Ödülü’nü alan ilk ve tek kenttir. Sağlanan rüzgar sirkülasyonu nedeniyle kentte sürekli esinti olduğundan kentin adına da Esenkent denilmiştir.

Esenkent halen bağlı olduğu Esenyurt Belediyesi ’ne 6 km. mesafededir. Hemen yanında olan Bahçeşehir Belediyesi ’ne ise 25 metre mesafededir. 8 bin 500 konutlu en az 25 bin nüfuslu Esenkent , her yıl verdiği Çevre Temizlik Vergisi , Emlak Vergisi ve diğer vergilerle birlikte İller Bankası ’nın nüfus başına gönderdiği ödeneğin karşılığı olan hizmetleri Esenyurt Belediyesi ’nden alamamakta, belediye imkanlarından yararlanamamaktadır.

Esenyurt Beldesi ile arasından geçen TEM nedeniyle irtibatı kesilmiş olan Esenkent , Bahçeşehir Beldesi ile bir yol ile ayrılmaktadır. Ayrıca Bahçeşehir ile mimari yapısı, sosyal yaşantısı ve diğer hususlar birbiriyle aynıdır. TEM ’den bakıldığında neresinin Esenkent , neresinin Bahçeşehir olduğu belli olmamaktadır.

Esenkent ’te faaliyet gösteren, sinema, süper manketler, su parkı ve havuzlarla, diğer ticarethaneler adreslerini Bahçeşehir olarak belirtmektedir. Esenkent ’te oturanlardan bazıları bile ikamet yerini tarif ederken Bahçeşehir olarak belirtmektedir.

Kapadık mevkiinde bir milyon 100 bin metrekare üzerinde kurulu, 8 bin 500 konutlu Esenkentli, daha mahalle bile olmamışken, daha çağdaş bir yaşam, temiz kentli ve belirleyici olmak için Bahçeşehir Beldesi ’ne geçme çalışmalarına başlamışlar.

Hazırlanan imzalar Valilik makamına intikal ettirildiğinde, Valiliğin belirleyeceği bir günde Esenkentli tıpkı anayasa değişikliği paketinde olduğu gibi bir kez daha sandık başına gidecek ve Esenkent ’in Bahçeşehir ’e bağlanması ya da bağlanmaması konusunda oy kullanıp referandum yapacak.

Bu konuda çalışma yapan Esenkentliler, yukarıda ifade edilen hususlar dışında, kendilerine olan güvenleri ve Esenkent ’te yaşayanların birlikte hareket edeceklerine olan inaçları ile referandumdan büyük oranda “Evet” oyu çıkacağını inanıyorlar.

Kendileri için iyi olacaksa o zaman, “Haydi sandık başına” denilecek günlerin yakın olduğunu belirtmek gerek.

17.11.2007
Mustafa Dolu -Akşam
MuratUmar
MuratUmar

Erkek Mesaj Sayısı : 1
Yaş : 56
Yer : Esenkent, İstanbul
Gerçek İsim : Murat UMAR
Kayıt tarihi : 02/12/07

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz